– BARTOSZEWICZ Adam Dominik (1848-1886)

Urodził się w 1848 r. w Poniemuniu nad Niemnem na Litwie. Ukończywszy szkoły średnie w Wilnie kontynuował naukę na uniwersytet w Moskwie.
w 1862 r. przybył do Krakowa aby dokończyć edukacje w zakresie prawa. Jednak w styczniu 1863 r. aktywnie włączył się w działania powstańcze udał się do Ojcowa. Gdzie wstąpił do oddziału Żuawów Śmierci dowodzonych prze Franciszka Rochebrun. Z oddziałem brał udział w bitwie miechowskiej. Po klęsce oddziału szczęśliwie przedostał się na Litwę i walczył w okolicach Trok w różnych oddziałach.
W 1864 r. zmuszony był udać się emigrację. Osiadł w Paryżu, gdzie pracował jako lampiarz w Towarzystwie Oświetlenia Ulic. Porzucił jednak ten zawód i zatrudnił się w drukarni, a w wolnych chwilach uczęszczał na publiczne wykłady akademickie. Z profesorem Giedrojciem wydawał w Paryżu pismo miesięczne ‘‘Przyszłość’‘. Wróciwszy do Galicji osiadł we Lwowie i w 1868 r. objął wydawnictwo ‘‘Dziennika Literackiego’‘. Następnie prowadził wydawnictwo ‘‘Mrówki’‘, którego wyszło 236 tomików, a następnie ‘‘Śpiewnika Polskiego’‘.
Zmarł we Lwowie 11 lutego 1886 r. mając 48 lat.

Źródła:

  1.  https://genealogia.okiem.pl/
  2. Konopka Maria – Adam Dominik Bartoszewicz : redaktor, księgarz i wydawca lwowski (1838-1886), Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły pedagogicznej, Kraków 1995
  3. Kłosy – Czasopismo ilustrowane wyd. 18.03.1886 r.

WB

Strona utworzona przy wsparciu finansowym
Starostwa Powiatowego w Miechowie oraz Gminy i Miasta Miechów.

logo Miechów.pl logo Miechów.eu
Wykonanie LeanLAB
Przewiń do góry