– SŁUSZNIAK Adolf (1894 – 1925) ps. „Zawojski Aleksander”

Słuszniak Adolf
Słuszniak Adolf

Urodzony 9.01.1894 r. w Szreniawie (powiat Miechów), w rodzinie chłopskiej Łukasza i Pauliny z Muchów. Rzymskokatolickiego wyznania.

10 sierpnia 1914 r. zgłosił się do oddziałów strzeleckich i został przydzielony 2 pułku piechoty. 1 listopada 1914 r. przydzielony do 2 szwadronu ułanów pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa Dunina-Wąsowicza, z którym to szwadronem przeszedł kampanię karpacką, bukowińska i besarabską.

13 czerwca 1915 r. wziął udział w szarzy 2 szwadronu pod Rokitną, za którą – jako tylko jeden z trzech ułanów nie odniósł ran – zostaje odznaczony Medalem Brązowym za Waleczność.

Od czerwca 1915 r. aż do lipca 1917 r. w składzie 2 szwadronu 2 pułku ułanów przeszedł kampanię wołyńską, aż do przysięgi. 15 lipca 1917 r. wcielony do Polskiego Korpusu Posiłkowego. W listopadzie 1918 r. wziął udział w rozbrajaniu okupantów. Wówczas został wcielony do 2 pułku szwoleżerów, w którym służył aż do momentu przejścia do rezerwy w 1921 r.

Słuszniak Adolf jak pisał Jerzy Mrożkiewicz „jako podoficer świecił przykładem wśród innych. Zawsze jako ochotnik zgłaszał się na patrole, zachowując zimna krew i odwagę”, czemu dal wyraz podczas akcji 19 września 1920 r. pod Równem, gdy to nocą zbadawszy nieprzyjacielską placówkę zameldował swemu przełożonemu z oddziału. Z odwaga stawał do walki w szarżach pod Antonówka i Komorowem.

Za swoja służbę został odznaczony: Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych Nr 20421 wydany przez dowództwo 5 Brygady Jazdy. Posiadał również Krzyż Rokitna Legitymacja nr 63, Medal niepodległości.

Zmarł przedwcześnie w wieku 31 lat 18 marca 1925 r. w Pstroszycach. Jego pogrzeb w dniu 20 marca 1925 r. w Miechowie stał się wielką manifestacją patriotyczną. Miał jednego syna Jana Adolfa, który urodził się miesiąc po śmierci ojca dokładnie 25 kwietnia 1925 r.

Obecny grób Adolfa Słuszniak zlokalizowany jest na miejscu starego grobu na miechowskim cmentarzu.

Źródło:

  1. Biogram Adolfa Słuszniaka [w:] Mrożkiewicz J., Cmentarz parafialny w Miechowie, Kraków 2007, s. 442.
  2. Notka biograficzna Adolfa Słuszniaka na stronie internetowej: https://zolnierze-niepodleglosci.pl
  3. Dokładny życiorys i przebieg pracy ideowo-niepodległościowej w dokument Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości., oraz inne dokumenty.
  4. Teczka w Muzeum Ziemi Miechowskiej – reprodukcje dokumenty dotyczących Adolfa Słuszniaka
  5. Fotografia grobu z cmentarza w Miechowie
Grób Adolfa Słuszniaka na miechowskim cmentarzu

Strona utworzona przy wsparciu finansowym
Starostwa Powiatowego w Miechowie oraz Gminy i Miasta Miechów.

logo Miechów.pl logo Miechów.eu
Wykonanie LeanLAB
Przewiń do góry