– MATER (MATTER) Romuald (1836 – 1863)

Romuald Matter, urodzony w 1836 r. w Kielcach (parafia Kielce Katedra – akt nr 66 z 1836 r.), syn Pawła intendenta Policji. Mieszkał w Miechowie, gdzie był urzędnikiem. Po wybuchu powstania styczniowego walczył w bitwie miechowskiej 17 lutego. Kapelan powstańczy ojciec Serafin Szulc taki pisał o Matterze:

Obeznany z miejscowością Matter jako stamtąd pochodzący, prosił naczelnika, ażeby mu pozwolił zakrytym wąwozem, niepostrzeżenie od Moskwy, wprowadzić kosynierów aż w miasto pod kościółek, skąd nas później najstraszliwiej Moskale prażyli, lecz nie wiem, dlaczego pan Kurowski nie zgodził się na jego propozycję. Matter był dzielnym młodzieńcem i wiernym synem Ojczyzny. Raniony w nogę pod Miechowem, wyleczył się w Krakowie i w pierwszy dzień Wielkiejnocy wyszedł z oddziałem Grekowicza na nowe boje. Pod Szklarami ugodzony został kulą w to samo miejsce, gdzie otrzymał pierwszą ranę. Padł na ziemię, nie miał go kto ratować, krew uszła, i tak zakończył życie na polu sławy ten waleczny żołnierz.

Niestety informacje na temat miejsca śmierci Romualda Mattera, są prawdopodobnie nieprawdziwe. Powtarza je później Jan Staszel w Materiale do wykazu uczestników bitwy miechowskiej. Weryfikuje to zapis w Księdze Zmarłych parafii Cierno:

Umarł Roman Mater Katolik lat dwadzieścia sześć mający, oficer powstańczego wojska polskiego w skutek ran w bójce pod Ciernem otrzymanych poprzednio jako urzędnik w Miechowie zamieszkały

[akt zgonu nr 10/1863]

Informację o propozycji Mattera złożonej Apolinaremu Kurowskiemu za ojcem Szulcem powtarza Wacław Tokarz, jak również Zbigniew Pęckowski.

Źródła:

  1. Staszel J., Materiały do wykazu uczestników bitwy miechowskiej
  2. źródło: http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=c07
  3. Pęckowski Z. Miechów. Studia z dziejów miasta i ziemi miechowskie do 1914 r., Kraków 1967, s. 208.
  4. Pamiętnik kapelana księdza Serafina Szulca [w:] Ojczyźnie naszej. Polsce, bądźmy wierni. Bitwa miechowska 17 lutego 1863 roku w relacjach uczestników powstania styczniowego i świadków zniszczenia miasta, wybór i red. Maria Słuszniak, Miechów 2018, s. 302-303.
  5. Tokarz W., Kraków w początkach powstania styczniowego i wyprawa na miechów, Kraków 1915 r., s.173.
  6. Foto – brak

Strona utworzona przy wsparciu finansowym
Starostwa Powiatowego w Miechowie oraz Gminy i Miasta Miechów.

logo Miechów.pl logo Miechów.eu
Wykonanie LeanLAB
Przewiń do góry