Urodziła się 2 maja 1896 r. w Kamieńczycach jako syn Ksawerego i Józefy Bańbułów. W wieku 18 lat wstąpił do 2 kompanii strzeleckiej z którą przybył do Miechowa. Z racji obawy o ewentualne represje władz zaborczych w stosunku do rodziny przyjął nazwisko Kułakowski i nim posługiwał się już do końca życia. Dowódcą jego był Stanisław Tessaro ps. Zosik. Wraz ze swoją jednostką przeszedł jej szlak bojowy. 20 listopada znalazł się w szeregach 2 szwadronu 2 pułku ułanów II Brygady Legionów Polskich. 13 czerwca 1915 r. był uczestnikiem słynnej szarży ułańskiej pod Rokitną. Po odmówieniu złożenia przysięgi na wierność kajzerowi został wraz z wielu innymi internowany w Szczypiórnie. Później służył w komendzie miasta Kielc, a następnie w 2 szwadronie szkolnym 2 pułku Strzelców Granicznych.
Jako ochotnik wraz ze swoją jednostką (21 pułk ułanów) wziął udział w III powstaniu śląskim..
Zamieszkał w Miechowie i pracował jako robotnik przy budowie kolei Kraków – Tunel, a później na kolei wąskotorowej w Miechowie. Po II wojnie światowej pracował w Rejonie Dróg Publicznych w Miechowie.
Pięciokrotnie ranny w czasie działań wojennych został odznaczony Krzyżem Walecznych z okuciem, Krzyżem Rokitna oraz Krzyżem Niepodległości.
WB
Źródło:
- Zaświadczenie o przebiegu służby wojskowej,
- Dokumenty rodzinne,
- Boje Legionów Polskich – szarża pod Rokitną, Piotrków 1916,
- Goniec Legionów Polskich – dziennik rozporządzeń Legionów Polskich nr 10