– BEM Franciszek (1839 – 1912)

Urodził się w 1839 r. w Samborze. W młodości pracował jako urzędnik (dietariusz konceptualny). Wraz z wybuchem powstania 1863 r. zaciągnął się do obozu Apolinarego Kurowskiego w Ojcowie, później służył u Aleksandra Krukowieckiego. Był uczestnikiem bitwy miechowskiej 17 lutego 1863 r. Jak również bitwy pod Glanowem, gdzie odniósł rany.
Po powstaniu styczniowym mieszkał w Sanoku, gdzie pełnił funkcję (pierwszego) sekretarza Rady i Wydziału Powiatowego. Funkcję tę piastował przez wiele lat do 1908 r. Jego następcą został Tadeusz Wrześniowski.
Pracował również jako zastepca kontrolera Towarzystwa Zaliczkowego w Sanoku. Od 1887 r. Był członkiem komisji rady miejskiej, której zadaniem był zakup gruntu i stworzenie cmentarza w Sanoku. Pełnił również funkcję członka Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego, przez wiele lat również należał do sanockiego gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Franciszek Bem to również sekretarz zarządu powiatowego w Sanoku Towarzystwa „Kółek Rolniczych”, które miały swoją siedzibę we Lwowie, jak również członek koła Towarzystwa Szkoły Ludowej.
Swoje bogate życie zakończył w Krakowie w dniu 10 maja 1912 r. Spoczął na Cmentarzu Rakowickim.

Źródło:

  1. http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=k27
  2. genealogia.okiem.pl

MF

Strona utworzona przy wsparciu finansowym
Starostwa Powiatowego w Miechowie oraz Gminy i Miasta Miechów.

logo Miechów.pl logo Miechów.eu
Wykonanie LeanLAB
Przewiń do góry